Güncel

İkramiyeler, En Az Asgari Ücret Olmalı!..

İkramiyeler, En Az Asgari Ücret Olmalı!..

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin 1100 TL’den net asgari ücret tutarı olan 4250 TL’ye artırılması için kanun teklifi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, emekli bayram ikramiyelerinin asgari ücret artışına paralel artması gerektiğini söyleyerek ikramiyelerin asgari ücret tutarı olan 4.250 TL düzeyine çekilmesi için kanun teklifi vererek konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Teklifin gerekçesinde, “Emeklilik sosyal güvenlik hakkının ayrılmaz bir parçası olup temel bir hak niteliğindedir. Sosyal güvenlik hakkı, dolayısıyla emeklilik hakkı Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış temel bir insan ve yurttaş hakkıdır. Yaşamlarının en büyük bölümünde çalışan, emek harcayan insanların yaşlılıklarında insanca bir emeklilik yaşamaları haklarıdır. Ancak ülkemizde hem emeklilik hem de emeklilerin insanca bir yaşam sürmesi giderek zorlaşmaktadır. Emekliler ve onların hak sahipleri 13 milyonu aşan sayılarıyla en önemli toplumsal gruplardan birini oluşturuyor. En büyük toplumsal gruplardan biri olan emekliler ne yazık ki büyük ekonomik zorluk çekiyor. 9 milyonu aşkın yaşlılık aylığı alan emekli ile 4 milyon civarındaki hak sahipleri ciddi geçim sıkıntıları yaşıyor.” ifadeleri kullanıldı.

“EMEKLİLER İŞ ARIYOR”

Milyonlarca emekli ve hak sahibinin asgari ücretin çok altında aylık ve gelir ile yaşamını sürdürmek zorunda kaldığını söyleyen Şahin, “Emekli aylık ve gelirleri giderek düşüyor. Bu durum yaygın bir emekli yoksulluğu yaratıyor. Öte yandan düşük gelirler nedeniyle emeklilerin neredeyse yarısı ya çalışıyor ya da iş arıyor. Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilmeye başlanan bayram ikramiyeleri, ilk verildiği 2018 yılından bu yana sadece 100 TL tutarında artırılmış, bu artış enflasyon ve gıda fiyatlarındaki artışın karşısında anlamını yitirmiştir. Emekli bayram ikramiyesi ödenmeye başlandığı 2018 yılına göre hem asgari ücrete göre gerilemiş hem de yüksek enflasyon sebebiyle erimiştir. 2018 yılında yıllık bazda %10,23 olan enflasyon 2022 yılında yıllık bazda %61,14 olmuştur. Artan fiyatlar karşısında emekli bayram ikramiyesinin alım gücü de düşmüştür. Bu artışa gıda enflasyonundaki fahiş artış da eklendiğinde emeklilere verilen bayram ikramiyesinin hiçbir anlamı kalmamaktadır.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL