Makaleler

İNSAN CANI BU KADAR UCUZ MU?

İNSAN CANI BU KADAR UCUZ MU?

Yaz mevsiminin gelmesi ve sıcakların artması ile birlikte, Deniz sezonunun açıldığı bu günlerde, Hatay’da, özellikle de Samandağ Çevlik sahillerinde boğulma vakalarında artış görülmeye başladı.
Meydana gelen bu boğulma olaylarının tek sorumlusunun yüzme bilmemek olmadığı, hatta profesyonel yüzücülerin bile denizin dalgalı olduğu dönemlerde boğulma riski ile karşı karşıya kalabildikleri bilinmekle birlikte, bu boğulmaların nedeni dar alanda gelişen “Rip” ya da “Çeken Akıntı” adı verilen tehlikeli su hareketleridir.
Geçtiğimiz günlerde Samandağ Çevlik sahilinde bunaltıcı havada, biraz serinlemek için denize giren 2 teyze çocuğunun dalgalara kapılarak hayatını kaybettiği haberi tüm Hatay halkını üzüntüye boğdu.
Bu haber, ne ilk boğulma vakası, ne de son olacak…
İnsan canı bu kadar ucuz mu?
Yüzme mevsiminin açıldığı bu yaz günlerinde, Boğulma vakalarının yaşanmaması için Yetkililer önlem alamaz mı?
Rip Akıntısı (Çeken Akıntı) Nedir?
Kıyıya ulaşan dalgaların etkisine tepki nedeniyle oluşan akıntıdır. Saatte 70 kilometre hızla hereket eden bu sinsi ve çok güçlü akıntı, çok sığ olan plajlarda da görülüyor.
Akıntı, kıyıya ulaşan suların tekrar denize dönmeleri sırasında meydana gelir. Pek çok plajda bu oluşum bazı bölgelerde kıyıya dik bir şekilde görülür.
Rip akıntısı ancak yüksekten bakıldığında dikkatli gözle anlaşılır. Bu bölgede suyun rengi çevresindeki su rengine oranla daha koyudur ve bölgedeki derinlik artar. Yüzey çevresi, denizin yüzeyine göre daha kırışıktır.
Sabit, aniden oluşan ve gizli olmak üzere değişik türleri bulunan rip akıntılarında sahile gelen dalga geri dönerken çık hızlı bir şekilde hareket ettiğinden, çok iyi yüzme bilen kişi bile bu akıntıya karşı koyamaz.
Dize kadar gelen sığ suda bile aniden oluşabilecek rip akıntısına yakalananların paniğe kapılmaması ve sahile doğru değil sahile paralel olarak yüzülmesi gerekiyor.
Vatandaşlar Bilgilendirilmeli…
Halkın yoğun olduğu sahiller ve işlek caddelerde boğulma olaylarının önüne geçmek için, açıklayıcı broşürler dağıtılmalı…
Yetkililer, vatandaşların serinlemek için denize girdiği bölgelere Can Kurtaran tahsis etmeli…
Deniz Polisi tarafından, serinlemek için denize girilen bölgeler kontrol altına alınmalı…
Yüzmek için denize giren vatandaşlar, Rip Akıntısına karşı dikkatli olmaları hususunda uyarılmalı…
Yüzmenin tehlikeli olduğu sahil kıyılarına, uyarıcı ve açıklayıcı Levhalar konulmalı ve gerekirse, uyarılara rağmen Denize giren duyarsız vatandaşlara para cezası kesilmeli…
Yetkililere sesleniyorum…
İnsan canı bu kadar ucuz değil…
Canlar yanmasın, Analar ağlamasın…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL