Makaleler

KAN BAĞIŞINDAKİ PROSEDÜR EZİYETİ…

KAN BAĞIŞINDAKİ PROSEDÜR EZİYETİ…

 Her yıl, 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arası Kızılay Haftası olarak kutlanıyor. Savaşta ve barışta halkın karagün dostu olan Kızılay, gerçekten kutsal bir görev üstleniyor. Savaşta yaralananlara, ölenlerin ailelerine yardım eli uzatıyor. Barışta ise yangın, sel, deprem gibi doğal afetlerde zarar görenlere, Hayırsever vatandaşların yaptığı bağışları adaletli bir şekilde dağıtıyor.

Kızılay’ın Vatandaşlara verdiği en güzel hizmetlerinden birisi var ki, o da Kan Bağışında bulunan hayırseverlerden alınan kanları, ihtiyaç sahiplerine ulaştırması. Ben, hem kendi sağlığım, hem de kan bağışına ihtiyaç duyan insanlar için fırsat buldukça kan bağışlamaya özen gösteriyorum. sağlıklı her Türk Vatandaşının, bu kutsal görevi yapmasını tavsiye ediyorum.

Fakat, Kan Bağışı öncesi uygulanan prosedür, kan vermek isteyen vatandaşları bu kutsal görevden küstürüyor ve heveslerini köreltiyor. Duyarlı bir vatandaş olarak, Kan bağışı yapmak isteyenleri teşvik etmek ve bu konuda önümüze çıkan eziyetleri ortadan kaldırmak adına, Uygulanan bu prosedürün tekrar gözden geçirilmesini bekliyorum.

Şöyle ki; Kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlardan yaklaşık 30 dakika vakit alan bir form doldurması talep ediliyor. Kan bağışçısı bilgilendirme, sorgulama ve kayıt formu. Önce, formda yer alan açıklamalar dikkatle okunacak, sonra da bağışçı sorgulama formunda bulunan 41 soru cevaplandırılacak. Bu form doldurma uygulamasının vakit alması bir yana, formda mantıklı soruların yanında, çok ilginç, insanların özel hayatlarını ilgilendiren soruların bulunması dikkatlerden kaçmıyor. Ayrıca, benim gibi daha önce birçok defa kan bağışı yapan donörlerin bile her seferinde bu formu tekrar tekrar doldurmak zorunda olması da ayrı bir eziyet ve hem zaman kaybına, hem de kan bağışı yapmayı düşünen vatandaşların bu düşüncelerinden vazgeçmesine sebep oluyor. Kan vermeyi düşünen kişi, Kızılay’ın kan merkezine giderken, kan vermeyi değil, böyle bir formu doldurmanın eziyetini düşünüyor. Tümü olmasa da, birçoğunun bu konu nedeniyle kan vermekten vazgeçtiğini düşünüyorum.

Zaten Kan bağışı yapacak kişilerden numune kan alınıp kan testi yapılmıyor mu? O zaman bu gereksiz formaliteye ne gerek var? diye sormaktan alıkoyamıyorum kendimi.

İnsan sağlığı için ehemmiyet gösteren bu konuda lafı daha fazla uzatmamak adına, Bağışçı sorgulama formundaki 41 soruyu burada tek tek yazmaya gerek görmedim. Fakat gerekli olan şey, Sağlık Bakanlığının bu yanlış uygulamayı tekrar gözden geçirmesi ve Kan Bağışı yapmak isteyen vatandaşların önündeki bu gereksiz prosedür engeli ile ilgili en uygun düzenlemeyi en ivedi şekilde yapmalarıdır. Sağlık Bakanlığının bu konuya gerekli hassasiyeti göstermesini temenni ediyorum.

Sayın Hatay Milletvekillerimizin bu önemli konuyu dikkate alarak, Kızılay Haftası’nda, Kan Bağışındaki bu prosedür eziyetini Meclis gündemine taşıyacaklarına can-ı gönülden inanıyorum.

Saygılarımla…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL